Astma Oskrzelowa – Objawy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Astma oskrzelowa jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób układu oddechowego. Zanieczyszczenie środowiska, zwiększona zawartość konserwantów w pożywieniu, zwiększona podatność na alergie to jedynie przykładowe przyczyny stale obserwowanego wzrostu zachorowalności. Warto jednak zapoznać się z typowymi objawami astmy oskrzelowej, by w przypadku zaobserwowania ich wśród osób najbliższych jak najszybciej rozpocząć pełną diagnostykę.

Dolegliwości, które powinny wzbudzić nasze zainteresowanie: uporczywy, napadowy kaszel, uczucie duszności często określane przez pacjentów jako ucisk klatki piersiowej oraz charakterystyczny świszczący oddech.

Objawy nie są bardzo specyficzne i dlatego często nie są prawidłowo rozpoznawane nawet wśród lekarzy. Jest to spowodowane kilkoma przyczynami. Po pierwsze objawy astmy mogą zmieniać swoje nasilenie w zależności od pory dnia. Wspomniany kaszel najczęściej obserwowany jest w godzinach nocnych i porannych. Zdarzają się przypadki utrudnionego oddychania w trakcie snu z całkowitym brakiem dolegliwości w godzinach popołudniowych. Sam charakter kaszlu też jest trudny do określenia. U większości pacjentów występuje kaszel suchy i donośny, podczas gdy u innych stale towarzyszy odpluwanie gęstej wydzieliny z drzewa oskrzelowego. Nierzadko obserwowana jest również zmiana charakteru kaszlu u jednej osoby w ciągu zaledwie kilkunastu godzin.

Po drugie w pierwszych latach objawy astmy oskrzelowej bywają bardzo ubogie. U jednych obserwowany jest wyłącznie kaszel, u innych jedynie zmieniony oddech. W przypadku opisywania objawów astmy oskrzelowej nie mówimy zatem o triadzie objawów, która musi wystąpić, by móc rozpoznać tę chorobę, ale o zdecydowanie najczęściej występujących dolegliwościach.

Na koniec warto również zauważyć, iż wysoka niespecyficzność objawów sprawia, iż w gabinecie lekarskim najczęściej rozpoznawana jest infekcja układu oddechowego. Z kolei opisywane przez pacjentów uczucie ucisku w klatce piersiowej powoduje, iż w pierwszej kolejności diagnostyka skierowana jest na choroby serca i całego układu krążenia.

Tego typu problemy diagnostyczne zwykle powodują opóźnienie postawienia właściwego rozpoznania i są przyczyną późniejszego rozpoczęcia leczenia. Jeżeli zatem zaobserwowałeś u siebie choć jeden niepokojący objaw, a dodatkowo jesteś alergikiem lub w Twojej rodzinie występuje astma masz podstawy twierdzić, że możesz być chory na astmę. W tym celu udaj się do swojego lekarza rodzinnego i poproś o skierowanie na badania diagnostyczne.

O Marzena Wielgus 77 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*