Ciąża a tarczyca

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Tarczyca jest gruczołem, który wydziela do krwi hormony regulujące wiele procesów zachodzących w organizmie. O jej prawidłową pracę powinny szczególnie dbać kobiety, bowiem one najczęściej cierpią na choroby tarczycy.

Szczególnie podatne na wystąpienie dysfunkcji tego gruczołu są w trzech okresach życia – podczas pokwitania, w czasie ciąży i klimakterium. Nieprawidłowościom pracy tarczycy sprzyjają wtedy zmiany w gospodarce hormonalnej. Ciąża jest okresem, w którym kobiety muszą dbać o zdrowie zarówno swoje, jak i dziecka. Jak chronić się przed zaburzeniami pracy tarczycy? Czy jej dysfunkcje są przeciwwskazaniem do założenia rodziny?

Zdrowie matki – zdrowiem dziecka

Do objawów zaburzeń tarczycy należą przede wszystkim – nagła zmiana wagi, uczucie zimna lub gorąca, zimna i sucha skóra albo nadmierna potliwość, osłabienie towarzyszące zarówno senności jak i nadmiernemu pobudzeniu, spowolniona lub przyśpieszona akcja serca. Te przeciwstawne objawy świadczą o niedoczynności lub nadczynności tarczycy. W przypadku wystąpienia choćby części z nich, należy udać się do lekarza rodzinnego, który zadecyduje o niezbędnych badaniach. Kobiety, które planują zajść w ciążę a mają świadomość zaburzeń pracy gruczołu, powinny najpierw pod opieką endokrynologa doprowadzić do stanu prawidłowej funkcji hormonalnej tarczycy (eutyreozy). Nie wszystkie kobiety osiągają stan równowagi hormonalnej przed poczęciem dziecka, niektóre w okresie starań o zajście w ciążę nawet nie wiedzą o problemach z tarczycą. Część objawów dysfunkcji tarczycy może przypominać objawy wczesnej ciąży, dlatego łatwo je przeoczyć. Badania hormonalne ciężarnych obejmują więcej wskaźników, bowiem ciąża wpływa na poziom hormonu TSH, którego stężenie kontrolowane jest w pierwszej kolejności. Zaburzenia pracy tarczycy mogą doprowadzić do ciężkich wad u płodu, dlatego należy podjąć leczenie w trosce o stan zdrowia swój i dziecka. Wówczas kuracja wymaga szczególnego nadzoru lekarza. Jako że reakcje hormonalne zachodzące w czasie ciąży mogą same prowadzić do niedoczynności tarczycy – u kobiet, które nigdy nie miały z nią problemów, zaleca się zadbanie o obecność jodu w diecie. Należy włączyć do diety ryby morskie, zaś zwykłą sól zastąpić jodowaną – pilnując, by jej spożycie nie przekroczyło pięciu gramów na dobę. To zalecenie nie wiąże się jednak z dawkowaniem jodu, lecz z profilaktyką nadciśnienia, grożącego osobom nadużywającym soli kuchennej. Jod nie pomoże jednak osobom z nadczynnością tarczycy – nie powinny one zwłaszcza zażywać suplementów diety dla osób cierpiących na niedoczynność.

O Marzena Wielgus 77 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*