Grzybica pochwy i inne choroby kobiece

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Grzybica pochwy i inne choroby kobiece Tag: choroby kobiece    globulki dopochwowe    mikroflora bakteryjna    zapalenie pochwy

Kobiety bardzo często zgłaszają się do ginekologa właśnie z powodu grzybicy pochwy. Nie jest ona bardzo groźną chorobą, na ogół ma raczej łagodny przebieg, nie powoduje również ciężkich powikłań, ale za to jest uparta, lubi powracać jak bumerang.

Szacuje się, iż około siedemdziesięciu procent kobiet w wieku rozrodczym, przynajmniej raz w życiu zachorowało na grzybicze zapalenie pochwy, zwane również kandydozą. Średnio połowa tych kobiet cierpi z powodu nawrotów choroby. Bardzo często zdarza się, że kobiety takie, widząc brak efektów leczenia, chodzą od jednego gabinetu ginekologicznego do drugiego, stosują różne przepisane przez lekarzy środki, które nie skutkują. Niestety, nawet w dobie bardzo nowoczesnych antybiotyków oraz leków przeciwgrzybiczych całkowite wyleczenie grzybicy u niektórych kobiet jest bardzo długim i męczącym procesem.

Kandydoza pochwy jest najczęściej wywoływana przez drożdżaki z gatunku Candida albicans, które zaczynają dominować w mikroflorze pochwy. Zakażenie grzybicze z reguły powstaje nie w wyniku zarażenia się, lecz na drodze endogennej, za sprawą grzybów znajdujących się już w organizmie. Przerywają one bariery ochronne organizmu, przez co wywołują infekcję.

Odpowiednia mikroflora bakteryjna w pochwie stanowi wystarczającą barierę ochronną przed wszelkimi infekcjami. Bakterie, które zasiedlają pochwę, są odpowiedzialne za utrzymanie w niej prawidłowego stanu zdrowia. Pierwsze skrzypce grają tutaj bakterie z rodzaju Lactobacilus, czyli pałeczki kwasu mlekowego. Bardzo wiele czynników odpowiada za prawidłowy rozwój mikroflory w pochwie oraz odpowiedni poziom pałeczek kwasu mlekowego odpowiada cała masa czynników: stężenie hormonów, przede wszystkim estrogenów, wystarczająco kwaśne pH pochwy (3,8-4,2), temperatura, dzień cyklu miesiączkowego, aktywność seksualna kobiety, zażywane leki, przede wszystkim antybiotyki, choroby, stosowana higiena intymna.

Warto wspomnieć, ze we florze bakteryjnej pochwy u wielu zdrowych kobiet są obecne drożdżaki Candida, nie wywołujące u nich żadnych przykrych dolegliwości.

Ryzyko wystąpienia grzybiczego zapalenia pochwy jest zwiększone u kobiet które niewłaściwie dbają o higienę intymną (chodzi np. o używanie wspólnych ręczników, noszenie obcisłej bielizny ze sztucznych, zatrzymujących wilgoć materiałów, także o nadmierną higienę, jak irygacje pochwy). Na zwiększone ryzyko zachorowania narażone są kobiety ciężarne, stosujące antykoncepcję hormonalną, chore na AIDS, leczone antybiotykoterapią lub immunosupresyjnie, chore na cukrzycę, osłabione, przemęczone oraz zestresowane, cierpiące z powodu bezsenności.

Objawy drożdżycy są dokuczliwe i mało przyjemne, zalicza się do nich świąd, pieczenie i podrażnienie okolicy pochwy i sromu, często występują charakterystyczne, przypominające konsystencją twarożek, białawe lub żółtawe upławy. Infekcja grzybicza może również przebiegać bezobjawowo lub dawać tylko takie symptomy jak ból lub pieczenie w trakcie stosunku albo po nim.

Pacjentkom skarżącym się na częste nawroty choroby zaleca się rezygnację ze stosowania tamponów podczas miesiączki, wymianę bielizny ze sztucznych materiałów na przewiewną, bawełnianą, unikanie basenów, sauny, właściwe odżywianie się, stosowanie płynów do higieny intymnej o neutralnym pH lub z zawartością kwasu mlekowego. Zachorowaniom sprzyja niewłaściwa dieta, bogata w cukry proste, czyli słodycze; wysokosłodzone produkty spożywcze, mięso oraz mleko zawierające antybiotyki i hormony sterydowe, zbyt małe spożycie warzyw, częste jedzenie potraw typu fast food oraz nadużywanie używek takich jak alkohol, kawa, czy papierosy. Podczas leczenia należy powstrzymać się od podejmowania stosunków seksualnych.

Po wystąpieniu pierwszych objawów należy udać się do ginekologa który po przeprowadzonym badaniu stwierdzi, czy ma do czynienia z infekcją grzybiczą czy też bakteryjną. Na ogół przy kandydozie stosuje się leczenie miejscowe np. globulki dopochwowe. W cięższych przypadkach stosuje się również leki doustne. Niezwykle istotne, niezależnie od leków jest uzupełnienie niedoboru bakterii Lactobacillus, poprzez przyjmowanie preparatów probiotycznych z właściwymi szczepami tej bakterii. Preparaty takie stosuje się dopochwowo lub doustnie; ginekolodzy polecają również często leki regenerujące nabłonek pochwy.

Grzybicze zapalenie pochwy nie jest, oczywiście, jedyną chorobą kobiecych okolic intymnych. Niestety, pomimo wielu przeprowadzanych ostatnio kampanii społecznych na przykład na temat raka szyjki macicy z udziałem znanych kobiet, Polki wciąż stosunkowo często zwlekają na ostatnią chwilę z wizytą u ginekologa. Choroby kobiece to wciąż temat tabu, coś wstydliwego. Nie biorą się one, jak jeszcze część osób uważa, od nienoszenia ciepłych majtek czy przesiadywania na betonowym murku. Ich przyczyny to drobnoustroje chorobotwórcze, chlamydia albo grzyby. Rozprzestrzenianie się infekcji jest ułatwione u osób z obniżoną odpornością. Zapalenie dotyka najczęściej pochwy, szyjki macicy oraz przydatków. Zakażenie ma dwie drogi: wstępującą oraz zstępującą. W pierwszym przypadku drobnoustroje przedostają się ze środowiska zewnętrznego po kolei przez srom, pochwę, szyjkę macicy i jamę macicy, jajowody, do jajników i przymacicze. Zakażenie drogą zstępującą jest stosunkowo rzadkie; dochodzi do niego gdy narząd rodny zostaje zakażony przez krew z ognisk znajdujących się w innych narządach na przykład migdałkach podniebiennych. Poza grzybiczym zapaleniem pochwy często zdarzają się schorzenia takie jak endometrium, czyli zapalenie błony śluzowej macicy, zapalenie przydatków czy zapalenie sromu.

 

O Marzena Wielgus 77 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*