Jak dbać o zdrowie oczu?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

1.Dobrze się odżywiaj. Kluczowe znaczenie dla kondycji naszych oczu mają trzy witaminy: A, C i E. Pierwsza jest niezbędna do tworzenia rodopsyny, inaczej purpury wzrokowej, bez której nie może być mowy o właściwym funkcjonowaniu znajdujących się w siatkówce komórek światłoczułych (tych, dzięki którym widzimy). Niedobór witaminy A powoduje również wysychanie oka. Dwie pozostałe – witaminy C i E – chronią nas przed wolnymi rodnikami, których niszcząca działalność jest szczególnie niebezpieczna właśnie dla delikatnych struktur oka. „Nieposłuszne” cząstki powstają miedzy innymi pod wpływem promieniowania UV, dlatego…
2.Chroń oczy przed intensywnym światłem. W słoneczne dni nie ruszaj się z domu bez okularów przeciwsłonecznych. Pamiętaj o tej ochronie, zwłaszcza gdy na zewnątrz leży śnieg. Kiedy korzystasz z solarium, zawsze zakładaj ochronne okulary.
3.Codziennie wypijaj przynajmniej 2 litry napojów (bezalkoholowych i bezkofeinowych), to jeden z prostszych, a skutecznych sposobów zapobiegania zespołowi suchego oka.
4.Nie pal papierosów i unikaj zadymionych pomieszczeń – dym papierosowy jest ogromnym obciążeniem dla oczu.
5.Zadbaj o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, w których przebywasz, zbyt suche powietrze spotyka się zwłaszcza klimatyzowanych i ogrzewanych wnętrzach.
6.Jeśli pracujesz przy komputerze, właściwie ustaw monitor. Oczy powinny być oddalone od niego o 50-70 cm, przy czym tę odległość w trakcie pracy należy zmieniać. Co godzinę zrób krótką przerwę – popatrz w dal albo wykonaj gimnastykę oczu.
7.Podczas jazdy samochodem tok ustawiaj nawiewy powietrza, aby nie było ono skierowane prosto w oczy, bo to tylko je wysuszy.
8.Począwszy od 40. urodzin raz w roku odwiedzaj okulistę, nawet jeśli nie masz żadnych problemów z oczami.
9.Nie używaj przeterminowanych kropli. Pamiętaj, że w przypadku preparatów do oczu data ważności odnosi się tylko do zamkniętych opakowań. Po otwarciu krople można przechowywać do 4 tygodni, zaś maści – do pół roku. Później nie nadają się do użytku. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, wybieraj preparaty w jednorazowych opakowaniach, bez konserwantów. Podobnie, jeśli masz skłonności do alergii.
10.Dbaj o higienę. Masz brudne ręce? Ogranicz do minimum dotykanie okolic oczu, zwłaszcza gdy ktoś w twoim otoczeniu choruje na zapalenie spojówek. Oczy wycieraj tylko czystym ręcznikiem. Często myj pędzle i inne przybory do makijażu. Starannie usuwaj resztki kosmetyków z okolic oczu.

O Marzena Wielgus 77 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*