Jak wybrać odpowiednie tabletki antykoncepcyjne?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Obecnie na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. Wybór może okazać się bardzo trudny. Stowarzyszenie Planowania Rodziny ostrzega, że wskutek nieprawidłowo dobranych tabletek antykoncepcyjnych wiele kobiet cierpi na bolesne miesiączki, zatrzymywanie wody w organizmie bądź ma problemy z cerą. Ginekolodzy przy wyborze tabletek polegają na pięciu najpopularniejszych pigułkach.

Jak wybrać?

Należy pamiętać, że każda kobieta inaczej reaguje na hormony zawarte w tabletce i że bardzo często pierwszy wybór może nie być trafny. Jako że dobór pigułek odbywa się metodą prób i błędów, przed znalezieniem tych najlepszych konieczne może być wypróbowanie większej ilości leków.

Każda tabletka antykoncepcyjna ma swoje wady i zalety. Niektóre z pigułek mogą dodatkowo okazać się pomocne podczas leczenia pewnych dolegliwości, jak trądzik, hirsutyzm, zespół policystycznych jajników i endometriozy. Jeśli pacjentka nie korzystała wcześniej z tabletek hormonalnych, lekarz najprawdopodobniej przepisze tabletkę jednofazową. Podczas konsultacji z lekarzem należy wymienić wszystkie dolegliwości i choroby, gdyż to również ma wpływ na dobór odpowiedniego leku.

Która będzie najlepsza?

Każda pigułka ma taką samą skuteczność. Wybór tej najlepszej opiera się na indywidualnych odczuciach pacjentki podczas miesiączki i zawsze powinien być dokonywany przez lekarza, bądź z nim skonsultowany.

Bardzo często tabletki hormonalne przepisywane są pacjentkom, skarżącym się na bolesne i ciężkie miesiączki.

Kobiety cierpiące na silne napięcia przedmiesiączkowe, powinny szukać tabletek, zmniejszających zatrzymywanie wody w organizmie i zapobiegających huśtawkom nastrojów. Bardzo często w takich przypadkach zalecany jest Yasmin, który dodatkowo zmniejsza puchnięcie przed okresem.

W przypadku, kiedy pacjentka uskarża się na wypryski, spowodowane najczęściej zbyt wysokim poziomem testosteronu i zwiększonym wydzielaniem łoju, należy rozważyć tabletki zawierające cyproteron. Cyproteron to składnik blokujący działanie męskich hormonów w skórze. Dostępnych jest wiele pigułek, które wspomagają walkę z trądzikiem, np. Dianette, Brevinor, Cilest, Marvelon i Yasmin.

Po czym poznać, że ta jest odpowiednia?

Skutkiem stosowania nieodpowiednich tabletek jest wystąpienie efektów niepożądanych. Wszystkie rodzaje tabletek hormonalnych mogą wywoływać skutki uboczne, które jednak z czasem powinny złagodnieć.

Podczas stosowania nowych tabletek antykoncepcyjnych, należy co kilka miesięcy odwiedzać ginekologa. Dzięki temu stan zdrowia pacjentki będzie na bieżąco monitorowany. Należy wspomnieć o każdych występujących skutkach ubocznych. Na podstawie tych informacji ginekolog dobierze najodpowiedniejszą pigułkę.

Jeśli jednak wystąpią poważniejsze efekty uboczne, jak ostry ból brzucha, płytki oddech, duszności, mocne bóle głowy, zaburzenia wzroku lub bóle nóg, należy odstawić tabletki i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

O Marzena Wielgus 77 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*