Jak zbić gorączkę u dziecka

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Gorączka to naturalna reakcja obronna organizmu, która do pewnego momentu nie jest groźna. Daje o sobie znać na skutek pojawienia się w organizmie wirusów lub bakterii i rozpoczęcia z nimi starcia.
Podczas wzrostu temperatury wirusy i bakterie rozmnażają się wolniej a układ odpornościowy pracuje na pełnych obrotach wytwarzając dużą ilość przeciwciał.

Temperatura zdrowego dziecka waha się w granicach 36,3 – 37,2 stopnie C. Jest ona różna w zależności od pory dnia a także miejsca, gdzie jest mierzona.
Dokonując pomiaru pod pachą termometr wykaże temperaturę niższą o 0,5 stopnia C, niższy będzie także pomiar wykonany rankiem lub wczesnym popołudniem, aniżeli wieczorem.
Kiedy temperatura utrzymuje się w granicach 38,5 stopnia C i towarzyszą jej dodatkowe objawy, należy rozpocząć działania mające na celu jej obniżenie.

Stan podgorączkowy

O stanie podgorączkowym mówi się, gdy temperatura dziecka waha się pomiędzy 37,3 a 38 stopni C. W takiej sytuacji nie należy podawać leków obniżających temperaturę, jeśli jednak taki stan trwa dłużej niż 4 dni, należy zgłosić się do pediatry.
Dziecko powinno przyjmować dużo ciepłych płynów i odpoczywać.

Gorączka umiarkowana

Gorączka umiarkowana to stan wykazujący temperaturę pomiędzy 38,1 a 39 stopni C. Jeśli nie towarzyszą jej inne objawy: ból brzucha, głowy, gardła można odczekać 2 dni a jeśli temperatura utrzymuje się nadal, należy zgłosić się do pediatry.
Dziecko powinno przyjmować dużo ciepłych płynów, bowiem pocąc się, pozbawia organizm wody. W tym czasie dziecko nie powinno być przegrzewane, dlatego założyć należy mu cienką piżamkę i przykrywać cienką kołdrą. Powinno także wiele wypoczywać.
Aby zbić wysoką temperaturę można podawać paracetamol w dawce adekwatnej do wieku i wagi dziecka. Można także wykorzystać domowe sposoby na zbicie gorączki, tj. zastosować okłady z mokrych ręczników na czoło lub wykąpać dziecko w ciepłej wodzie, którą podczas trwania kąpieli schładzamy.
Podawać warto także dziecku napoje ziołowe: herbatkę napotną (łyżeczka kwiatów lipy i czarnego bzu zalane filiżanką wrzątku), herbatkę przeciwgorączkową (łyżeczka kory wierzby lub wiązówki błotnej zalana filiżanką wrzątku) lub napar z rumianku, tymianku i kwiatu lipy (zioła w równych proporcjach; na pół litra wody 2 łyżeczki ziół, posłodzić miodem).

Gorączka wysoka

Gorączka przekraczająca 39,1 stopień C to gorączka wysoka. W takiej sytuacji najlepiej wezwać lekarza i podać dziecku środek przeciwgorączkowy oraz zastosować kompresy. Infekcja rozwija się na tyle gwałtownie, że nie należy czekać.

O Marzena Wielgus 77 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*