Jak zwalczyć chrapanie?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jak zwalczyć chrapanie? Tag: chrapanie    produkty na chrapanie    walka z chrapaniem

Jak zwalczyć chrapanie?

Problem ten, mimo, iż wydaje się błahy, wcale do takich nie należy. Chrapaniem określa się wydawanie dźwięków podczas snu, co spowodowane jest wibracjami tkanek miękkich, znajdujących się w tylnej części gardła. Dokuczliwość ta obejmuje swoim zasięgiem ogromną ilość ludzi. W Polsce badania CBOS z 2010 roku wskazują, że aż 45% Polaków w swoim codziennym śnie przejawia objawy chrapania. Zdecydowaną większością w tej liczbie stanowią mężczyźni. Na świecie ta dolegliwość dotyka około 2 miliardów ludzi. Jak widać, chrapanie można zaliczyć do jednej z najliczniej występujących przypadłości. Najczęściej jednak problem ten jest lekceważony i nieleczony. Przyczyną takiego podejścia jest zazwyczaj to, że chrapiący nie widzą w tym niczego złego, ponieważ nie odczuwają z tego powodu jakiś ubytków na zdrowiu. Ludzie, który mają partnerów z takim problemem zdrowotnym równie często nie podejmują próby jego wyleczenia, lub po prostu przyzwyczajają się do wydawanych w nocy dźwięków. A tak przecież nie powinno być. Chrapanie to dolegliwość, która wpływa na zdrowie obu partnerów. Zły sen, trudności z zasypianiem i inne objawy wywołane przez tą przypadłość niekorzystnie wpływają na kondycję organizmu. Gdy 40% Polaków ma chrapiącego partnera, trudno się potem dziwić, że ludzie ciągle chodzą niewyspani i rozdrażnieni.

Przyczyny

Chrapanie jest wywołane drganiami wiotkich fragmentów gardła, czyli podniebienia miękkiego i języczka. Kiedy śnimy, ścisk gardła zwęża się, co powoduje, że powietrze nie ma swobodnego przepływu do płuc, lecz przeciska się i powoduje wibracje tkanek miękkich, wywołując tym głośne dźwięki śpiącego. Co powoduje, że chrapiemy? Powodów jest wiele. Mogą wiązać się one ze strukturą układu oddechowego. Do tego typu przyczyn można zaliczyć skrzywioną przegrodę nosową, polipy lub błonę śluzową zalegająca w przegrodzie nosowej z powodu kataru lub alergii, przerost migdałków, albo po prostu niewłaściwa budowa gardła. Innym powodem, dla którego w naszym życiu może pojawić się chrapanie to elementy związane z niezdrowym trybem życia, czyli nadużywanie mocnych alkoholi, palenie papierosów oraz przyjmowanie leków nasennych, uspokajających, czy antyhistaminowych. Poza tym, przypadłość ta może wystąpić, kiedy mamy problemy z zatokami, ponieważ wpływa to negatywnie na swobodny przepływ powietrza i efektywny odpoczynek. Jednak jedną z najczęściej występujących przyczyn chrapania jest nadwaga. Nadmiar tkanki tłuszczowej także wywołuje problemy z oddychaniem. Poza tym kiedy notorycznie śpimy na plecach także możemy się spodziewać wydawania różnych dźwięków podczas snu.

Nie lekceważ tego problemu!

Nawet jeśli uważasz, że chrapanie nie przeszkadza tobie ani twojemu partnerowi w życiu, to rzeczywistość może być całkiem inna. Prędzej czy później, jeśli nawet nie popsują się relacje w sypialni, to kondycja zdrowia i jakości życia znacznie się pogorszy. Jeśli chrapiemy, często występować może ból głowy, spowodowany złym dotlenieniem organizmu podczas snu. Można się również spodziewać osłabienia, ciągłego zmęczenia i senności, problemów z koncentracją czy też pamięcią. Możliwe jest nawet popadanie z tego powodu w depresje. Jednakże chrapanie i kłopoty z efektywnym snem mogą też zmniejszyć wydajność naszej pracy, oraz zwiększyć ryzyko pojawienia się wypadków. Niekiedy tej przypadłości towarzyszą przerwy w oddychaniu, co jest już poważniejszym zagrożeniem dla życia i zdrowia. Nieleczone chrapanie może bowiem doprowadzić do bezdechów śródsennych, które w skrajnych przypadkach powodują poważne choroby, lub nawet zgon.

Leczenie

Aby wyeliminować problem chrapania z sypialni należy najpierw poznać jego przyczynę. Najczęściej tkwi ona w niezdrowym trybie życia, więc w tym przypadku należy się skupić na kontroli własnego zachowania. Należy monitorować swoją wagę ciała, unikać nadmiaru alkoholu, stosować zdrowe nawyki żywieniowe, oraz przede wszystkim rzucić palenie. Staraj się też panować nad swoją alergią i infekcjami, ażeby nie powodować zatykania się przegrody nosowej. Oprócz tego spróbuj spać na boku, zamiast na plecach, oraz podkładać pod głowę bardzo niską poduszkę, ponieważ jej zbyt wysokie ułożenie wzmaga głośność chrapania. Aby zmniejszyć objawy dolegliwości warto także stosować dostępne w aptekach środki na chrapanie w formie aerozoli, plastrów lub listków do gardła. Jeśli jednak żaden z tych sposobów nie pomoże, należy zwrócić się do laryngologa. Po serii badań, określa się wtedy przyczyny występowania tej przypadłości oraz formę jego leczenia. Diagnostykę w tym wypadku może stanowić tomografia komputerowa 3D, która ukazuje w przestrzennym obrazie górny układ oddechowy.

Innym badaniem wykorzystywanym w przypadku chrapania jest Apnograf. Po dokładnej analizie z monitorowania pacjenta można określić jakie miejsca w drogach oddechowych są najprawdopodobniej zwężone. Na podstawie tych określeń kwalifikuje się osoby do zabiegów chirurgicznych lub leczenia nieoperacyjnego. W tym pierwszym przypadku chodzi o poszerzenie przepływu powietrza oraz zapewnienie właściwej drożności górnych dróg oddechowych, co powinno zniwelować cały problem. Jedną z metod chirurgicznych wykorzystywanych do leczenia chrapania jest koblacja. Polega ono na tym, że urządzeniem o nazwie koblator, działającym dzięki energii fal radiowych w temperaturze 40-50 stopni Celsjusza, zmniejszana jest objętość i wzmacniane napięcie wybranej tkanki. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna, nie pozostawia blizn i oparzeń. Pacjent bardzo szybko wraca do zdrowia w porównaniu z leczeniem laserowym. Każda forma niwelowania objawów chrapania musi być jednak indywidualnie dobrana do budowy i stanu organizmu, ponieważ nie istnieje jedna, uniwersalna metoda, którą można by było wykorzystać w każdym przypadku. Podejmując leczenie chrapania pamiętajmy więc o zdrowym trybie życia, oraz nie bójmy się zasięgnąć pomocy specjalisty, ponieważ zdrowie nasze, ale również innych ludzi może tylko na tym zyskać.

O Marzena Wielgus 77 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*