Klasyfikacja ciśnienia tętniczego

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ciśnienie tętnicze u większości społeczeństwa jest podwyższone. Wszelkie statystyki sprawdzają się zwłaszcza w krajach uprzemysłowionych, gdzie ludzie żyją w ciągłym zabieganiu i stresie. Zwykle mamy do czynienia z nadciśnieniem pierwotnym.

Pomiar krwi wskazuje nam zarówno na skurcz oraz rozkurcz serca. Samo ciśnienie tętnicze to nic innego, jak wypadkowa pracy wykonywanej przez serce, które pompuje krew do naczyń oraz elastyczność tętnic na przepływ krwi. Światowa Organizacja Zdrowia przyjmuje, że optymalną wartością ciśnienia skurczowego jest 140 milimetrów słupa rtęci (mmHg) oraz rozkurczowego – 90. Jeżeli podane liczby są wyższe, podejrzewa się u pacjenta objaw nadciśnienia. Dokonano pewnych klasyfikacji, względem których możemy wyróżnić:

  • nadciśnienie łagodne – 140-160 skurczowe i 90-100 rozkurczowe
  • nadciśnienie średnio ciężkie – 160-180 skurczowe i 100-110 rozkurczowe
  • nadciśnienie ciężkie – ponad 180 skurczowe i ponad 110 rozkurczowe.

Została utworzona również tabela, która pokazuje kategorie ciśnienia tętniczego dla osób dorosłych. Wyróżnia się tutaj również ciśnienie prawidłowe, wysokie prawidłowe oraz trzy stopnie nadciśnienia. Tabela zawiera zalecany powtórny pomiar i tak np. dla osoby o wartości optymalnej, powinno wykonać się do raz na dwa lata (nawet jeśli ciśnienie wynosi 130 skurczowe i 85 rozkurczowe mmHg, czyli jest prawidłowe, ale wyższe niż optymalne). Jeśli jednak dochodzi dl 139 skurczowego i 85-89 rozkurczowego, (wysokie prawidłowe) badanie powinno się wykonać już po upływie roku. Powyżej tych pomiarów, mamy do czynienia już z nadciśnieniem.

Wartości ciśnienia tętniczego przy zdiagnozowaniu nadciśnienia:

stopień I – 145-159/90-99 mmHg – badanie należy powtórzyć po dwóch miesiącach,

stopień II – 160-179/100-109 mmHg – badanie należy powtórzyć w ciągu miesiąca,

stopień III – ponad 180/ponad 110 mmHg – należy dokonać natychmiastowej diagnostyki.

Trudno odczuć podwyższone ciśnienie. Wzrasta ono stopniowo i nasz organizm ma czas, by je zaadaptować. Często jednak obserwujemy bóle głowy czy brzucha. Zauważamy również nudności i wymioty. Nadciśnienie to poważna choroba, która prowadzi do zaburzeń pracy wielu narządów. Niewydolność serca natomiast to krok ku zawałowi mięśnia sercowego.

Niebezpieczne jest także niedociśnienie. Hipotonia ortostatyczna objawia się np. gwałtownym spadkiem ciśnienia przy wstaniu.

O Marzena Wielgus 77 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*