Kłopotliwy ból menstruacyjny

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kłopotliwy ból menstruacyjny Tag: ból menstruacyjny leczenie    ból menstruacyjny przyczyny    ból menstruacyjny statystycznie    czym jest ból menstruacyjny

Niemalże każda przedstawicielka płci żeńskiej doświadczyła chociaż raz w życiu, czym jest bolesne miesiączkowanie zlokalizowane w podbrzuszu. Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo często nie tylko utrudnia, ale wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie oraz wykonywanie codziennych zobowiązań w domu czy w pracy. Ból menstruacyjny jest szczególnie dotkliwy, gdy jest silny i powtarza się przy każdej miesiączce.

Co mówią statystyki?

Bolesna menstruacja jest dość częstą przypadłością zdrowotną miesiączkujących kobiet w różnym wieku. A jak wygląda to statystycznie? Szacuje się, iż na ból menstruacyjny cierpi aż 75% młodych kobiet! Natomiast 25-50% dorosłych kobiet skarży się na bolesność odczuwaną podczas okresu. Jak wynika z powyższych statystyk ból menstruacyjny jest standardowym schorzeniem kobiecym. Niektóre kobiety odczuwają go mniej dotkliwie i nie potrzebują interwencji w postaci leków przeciwbólowych. Jednakże u większości kobiet borykających się z bolesną miesiączką jest na tyle silny, iż wypełnianie stałych obowiązków staje się wręcz niewykonalne.

Czym jest ból menstruacyjny?

To przeważnie uboczny skutek trwającej właśnie miesiączki. Powoduje go intensywne kurczenie się ścian mięśni macicy, prowadzący do złuszczenia się jej błony śluzowej i wydalenia na zewnątrz organizmu, co jest naturalnym procesem. Dlatego też z tego powodu bolesna menstruacja nie powinna niepokoić, że dzieje się coś złego. Jednak czasami skurcze mięśni macicy są na tyle silne, że trudno byłoby je zignorować. Na co zatem zwrócić uwagę, gdy dopada nas ból menstruacyjny? Nie wolno lekceważyć dodatkowych objawów takich jak obfite krwawienia z dróg rodnych lub dolegliwości w postaci mdłości, bóle i zawroty głowy oraz osłabienie. Mogą one świadczyć o pojawieniu się wtórnego bólu menstruacyjnego, który powodują bądź nasilają zmiany chorobowe w narządach płciowych kobiety. Należą do nich m.in. wszelkiego rodzaju stany zapalne jak np. miednicy oraz mięśniaki, które są łagodnymi i nienowotworowymi guzami w macicy. Współcześnie coraz częściej można usłyszeć o tzw. endometriozie, które może być przyczyną bolesnego miesiączkowania.

Jak radzić sobie z bólem?

Wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z pierwotnym bądź wtórnym bólu menstruacyjnym. Pierwszy w nich można spróbować złagodzić domowymi sposobami, a wśród nich natychmiastową ulgę przynoszą gorące okłady z termoforu kładzione na podbrzusze lub ciepła kąpiel. Warto również spróbować ziołowych naparów posiadających właściwości rozkurczające, którymi są rumianek i mięta. Co więcej, należy mieć na uwadze fakt, iż kofeina może potęgować bóle miesiączkowe. Dlatego przed okresem i w jego trakcie wskazane jest całkowity wyeliminowanie napojów zawierających ją jak np. kawę, herbatę oraz coca-cola. Gdy powyższe sposoby nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, można spróbować leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty w aptece. Najlepiej wybierać spośród tych, w których zawartości substancją czynną jest ibuprofen. Jeżeli jednak ból menstruacyjny jest wtórny, to koniecznie trzeba zasięgnąć opinii ginekologa, który potwierdzi lub wykluczy inne schorzenie układu płciowego, przyczyniające się do jego powstania.

Poniżej lista preparatów przeciwbólowych, które pomogą Tobie w walce z nieprzyjemnym bólem menstruacyjnym:

Ibalgin Fast 400 mg, 12 tabletek powlekanych – środek przeciwbólowy z ibuprofenem przeznaczony do stosowania w celu zmniejszenia wszelkiego rodzaju stanów zapalnych. Doskonale zwalcza ból menstruacyjny, ciśnieniowe i migrenowe bóle głowy, bóle pleców, bóle mięśni i stawów, bóle zębów również po ich chirurgicznym usunięciu oraz bóle pooperacyjne. Posiada również działanie przeciwgorączkowe.

No-Spa Comfort 40 mg, 20 tabletek powlekanych –  to preparat przeciwbólowy posiadający właściwości rozkurczające. Pomaga zwalczyć dolegliwości bólowe, które wynikają ze skurczów mięśni gładkich towarzyszących bolesnemu miesiączkowaniu oraz schorzeniom dróg moczowych i żółciowych.

Metafen 200 mg + 325 mg, 10 tabletek powlekanych –  lek w postaci tabletek do podawania doustnego. Zawiera dwie substancje czynne- ibuprofen, który należy do leków – niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i wykazuje obwodowe działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz dodatkowo przeciwzapalne oraz paracetamol o ośrodkowym działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Źródło zdjęcia: ccherb.com

O Marzena Wielgus 77 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*