Mononukleoza

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Mononukleoza Tag: choroba pocałunków    mononukleoza

Mononukleoza zakaźna  z łac. Mononucleosis infectiosa, to zakaźna choroba wirusowa,  która atakuje najczęściej dzieci do piątego roku życia, nastolatki i ludzi młodych do trzydziestego piątego roku życia. Spowodowana jest pierwotną infekcją wirusem Epsteina-Barr (EBV).  Jeszcze kilka lat temu  choroba ta, bardzo często była mylona ze zwykłym przeziębieniem, gdyż towarzyszą jej: ból gardła, ból głowy i osłabienie. Można także spotkać się z innymi nazwami tej choroby: angina monocytowa, gorączka gruczołowa lub choroba Pfeiffera.

źródło: http://wiemomononukleozie.pl/mononukleoza-jak-leczyc-chorobe-pocalunkow/

Na czym polega?

Zakażenie następuje przez ślinę , dlatego potocznie zwana jest często “chorobą pocałunków”. Może nastąpić także innymi drogami – drogą kropelkową lub poprzez przetoczenie krwi.  Podczas infekcji wirusem EBV dochodzi do jego namnażania się w komórkach nabłonków i limfocytach B. Komórki zarażone wirusem przechodzą tzw. cykl lityczny, w którym pod wpływem replikacji EBV dochodzi do uszkodzenia komórki i uwolnienia cząstek wirusa. Okres wylęgania się choroby może trwać od 30 do 50 dni i dopiero wtedy zaczynamy odczuwać objawy powstałe na skutek stanu zapalnego :wysoka gorączka, zapalenie gardła i powiększenie węzłów chłonnych. Osoby które przebyły  tę chorobę mogą zarażać nawet do pół roku po pozbyciu się przypadłości.  Dodatkowymi objawami towarzyszącymi tej chorobie mogą być: powiększenie śledziony (50% chorych) , powiększenie wątroby (30% chorych), mdłości, niestrawność oraz ból brzucha. Mononukleoza może stać się chorobą przewlekłą, tzw. zespołem chronicznego zmęczenia, której towarzyszy spadek aktywności, ciągłe zmęczenie i osłabienie oraz problemy z koncentracją. Warto jednak zaznaczyć, że zdarzają się również przypadki, kiedy choroba ta przebiega niemal bezobjawowo, wówczas chory może nawet nie wiedzieć, iż cierpiał na mononukleozę.

Jak ją rozpoznać?

Najprostszym sposobem jest wykonanie morfologii krwi. Jeśli na wynikach pojawi się znacznie podwyższona ( o około 10-20 tys)liczba leukocytów, może to świadczyć o wyniku pozytywnym. Leukocyty bowiem odpowiadają za zwalczanie wirusa. Innym sposobem są testy szkiełkowe, polegające na zmieszaniu krwi z odpowiednim odczynnikiem (wynik otrzymuje się po około 3 minutach). Badanie to jest proste i niedrogie, bywa jednak zawodne. Profil serologiczny to badanie drogie, jednak bardzo precyzyjne, gdyż dzięki niemu wykrywa się przeciwciała skierowane przeciwko konkretnym antygenom wirusa EBV.

Leczenie

Nie wynaleziono dotąd skutecznego lekarstwa na EBV, dlatego też stosuje się leczenie objawowe mające za zadanie łagodzenie przebiegu choroby. Bolące gardło należy płukać szałwią, rumiankiem lub środkami dostępnymi w aptece bez recepty. Można także stosować pastylki na ból gardła. Gdy pojawi się gorączka, należy zastosować środki przeciwgorączkowe. Ważna jest także odpowiednia dieta: chory powinien przyjmować dużo płynów, a potrawy które spożywa powinny być lekkostrawne.  Po przebytej chorobie należy wykonać po raz kolejny morfologię krwi, aby potwierdzić powrót do zdrowia. Ważne jest też, by przez kolejnych kilka tygodni zachować szczególną higienę, gdyż osoba, która przeszła mononukleozę może zarażać jeszcze długo po wyzdrowieniu.

 

O Marzena Wielgus 77 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*