Męski problem: prostata

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Męski problem: prostata Tag: gruczoł krokowy    leczenie prostaty    prostata    przerost prostaty    przyczyny prostaty

Od dawien dawna wiadomo, że kobiety i mężczyźni bardzo się różnią między sobą, zarówno pod względem anatomicznym, jak i zupełnie odmienną psychiką. Chociaż większość chorób jest uniwersalna i może dotknąć obie płcie, to jednak istnieją schorzenia, które dotyczą wyłącznie płci żeńskiej bądź męskiej. Poważnym męskim problem zdrowotnym, który utrudnia codzienne życie osobiste i zawodowe, to tzw. przerost gruczołu krokowego. Według statystyk na to powikłanie cierpi aż 80 procent mężczyzn w wieku 70 lat, choć trudności z prostatą zaczynają się przeważnie po przekroczeniu 50 roku życia. Czasem pierwsze zmiany następują o wiele wcześniej, ponieważ już w wieku 30-40 lat. Niewątpliwie przerost prostaty sprzyja pogorszeniu jakości życia seksualnego, a niejednokrotnie jest czynnikiem sprawczym jego zaprzestania. Dlatego warto zawczasu wiedzieć, jakie towarzyszą mu objawy, dzięki którym w możliwie jak najszybszym czasie będzie można podjąć odpowiednie kroki i leczenie, zapewniające zachowanie sprawności oraz zdrowia na bardzo długi czas.

Czym jest prostata?

Prostata, zwana inaczej sterczem bądź gruczołem krokowym, to niewielki gruczoł zlokalizowany bezpośrednio poniżej pęcherza moczowego, a przez jego wnętrze przebiega cewka moczowa, czyli przewód odprowadzający mocz poza ciało. Aczkolwiek ze względu na transportowanie do cewki plemników wytwarzanych przez jądra oraz później za sprawą skurczy właściwych mięśni są przez nią wytryskiwane na zewnątrz w postaci nasienia, skłania ten fakt do zaliczania gruczołu krokowego u mężczyzn do układu płciowo-moczowego. Ponadto stercz charakteryzowany jest jako organ mięśniowo-gruczołowy, gdyż składa się z gruczołu właściwego, mięśni oraz podporowej tkanki włóknistej.

Objawy przerostu prostaty

Powiększeniu gruczołu krokowego, szczególnie po ukończeniu 50 roku życie, w przypadku każdego mężczyzną towarzyszą znamienne symptomy typu zmniejszenie strumienia i spowolnienie siły moczu, które może być oddawane z opóźnieniem albo następuje trwałe zatrzymanie, częste oddawanie moczu z odczuciem pieczenia oraz dalszym uczuciem pełnego, nieopróżnionego pęcherza moczowego, zauważalna obecność krwi w moczu, ból w dolnej części pleców, spadek aktywności seksualnej, a nawet trwała impotencja. Jeżeli jednak dodatkowo pojawia się stan gorączkowy, zawroty głowy czy mdłości, a nawet senność to może być to znak uszkodzenia nerek w wyniku zbyt długiego zastoju moczu, co w rezultacie skutkuje całościowym zatruciem organizmu. Dlatego nie warto lekceważyć powyższych objawów przerostu gruczołu krokowego, szczególnie jeśli nie chcemy doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych i jak najszybciej zgłosić się do urologa. Ponadto należy wiedzieć, iż kłopoty z prostatą są spowodowane przeważnie zaburzeniami hormonalnej gospodarki – spadek hormonu męskości, testosteronu, a wzrost estradiolu i prolaktyny – oraz naturalnym efektem starzenia się organizmu, więc nic zatem dziwnego, że pojawiają się one wraz z wiekiem i upływem czasu. Jednak naukowcy badający ten problem, jako najważniejsze czynniki sprawcze wymieniają przede wszystkim toksyny, bakterie, wirusy oraz chorobotwórcze grzyby, na które narażony jest układ moczowy, a w dalszej kolejności również i prostata.

Profilaktyka

Niewątpliwie znając dokładne przyczyny przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn jesteśmy w stanie zapobiegać temu schorzeniu. Dlatego warto czasami zrobić porządny detoks organizmu, żeby usunąć z niego niebezpieczne toksyny oraz inne szkodliwe substancje. W celu zdefiniowania podatności na poszczególne bakterie i grzyby można wykonać tzw. Test Obciążeń. Jest on zorientowany na wykrywanie toksyn, dzięki czemu możliwe staje się całkowite uwolnienie od nich i całkowite oczyszczenie organizmu. W Polsce Test Obciążeń wykonuje Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.

Na koniec warto zwrócić uwagę na wpływ właściwego odżywiania się i odpowiedniej diety na męski organizm. Jak wykazują badania, przyjmowanie nadmiernej ilości używek w postaci alkoholu, kofeiny i tytoniu znacznie sprzyja przerostowi prostaty. Podobnie sprawa wygląda z pikantnymi i ostrymi potrawami oraz zbyt wysmażonymi daniami. Na właściwe funkcjonowanie prostaty wpływa m.in. cynk, który można odnaleźć w otrębach, kiełkach pszenicy, jajkach, mleku, cebuli czy soczewicy. Ponadto należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować kawę, alkohol (w tym głównie moczopędnie działające piwo)  i palenie z codziennego życia, a także unikać słodyczy.

Propozycje preparatów leczniczych ułatwiających właściwe funkcjonowanie prostaty u mężczyzn:

Prostalong Active, 60 kapsułek elastycznych – to suplement diety, który pomaga utrzymać prawidłowe działanie prostaty i wspomaga proces oddawania moczu u mężczyzn. Ponadto chroni organizm przed działaniem wolnych rodników i poprawia odporność organizmu. Wzbogaca dietę w cynk oraz witaminę B6.

Doppelherz aktiv Na prostatę Forte, 30 kapsułek – to preparat zawierający wysoką dawkę ekstraktu z palmy sabałowej, wyciągu z pokrzywy, olej z nasion dyni i likopen. To wzmocniona formuła dla zdrowia prostaty, która jest pomocna w prawidłowym utrzymaniu funkcji gruczołu krokowego oraz dróg moczowych. Szczególnie polecana dla mężczyzn, którzy ukończyli 40 rok życia.

Prostamol Uno, 60 kapsułek – preparat leczniczy dostępny bez recepty, który łagodzi dyskomfort związany z przerostem gruczołu krokowego, mające miejsce przy oddawaniu moczu, czyli: słby strumień moczu, parcie na pęcherz, częstomocz oraz występujące często oddawanie moczu w nocy. Pomocny zwłaszcza w początkowym stadium łagodnego rozrostu prostaty.

O Marzena Wielgus 77 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*