Naturalny kwas chlorogenowy w CGA800

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kwas chlorogenowy (CGA) jest to naturalny kwas organiczny, polifenol oraz antyoksydant zmiatacz wolnych rodników. Znajduje się w szczególności w owocach kawy (w tym w zielonej kawie, jak i również śliwkach (zwłaszcza suszonych), karczochach, pokrzywach, pomidorach, bakłażanach, truskawkach. Zwykła osoba pijąca kawę (czarną) dostarcza sobie w ten sposób 0, 5 – 1 g tego kwasu. Izomer (czyli substancję na temat podobnej budowie) kwasu chlorogenowego można odnaleźć w ziemniakach. Nie uwzględnia choru – jego nazwa pochodzi od tworzenia zielonej odcienia przy utlenianiu.

Kwas ten obniża asymilowanie węglowodanów w przewodzie pokarmowym. Zwiększa subtelność komórek na insulinę oraz działa antyoksydacyjnie (przeciwutleniająco). Być moze ma oddziaływanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne.

Wydajność na odchudzanie – badania

W szerokim zakresie cytowane jest doświadczenie prowadzone poprzez Joe Vinsona, Bryana Burnhama i Mysore V Nagendran. Badaniu poddano 16 (tylko) osób, 8 pań i 8 facetów, podając im wyciąg z zielonej kawy (komercyjny produkt GCA™) w różnorakich dawkach oraz placebo.

Badaniu poddano stosunkowo niedużą liczbę osób – tylko 16, co mogło mieć znaczenie na to że efekty wyszły obarczone błędem losowym, czyli trochę przypadkowe.

Doświadczenia działania kwasu chlorogenowego na myszach

Strategia opublikowane w Journal of Agricultural and Food Chemistry proponują, że kwas chlorogenowy (CGA) nie tylko pomaga w odchudzaniu, ale może wywoływać poprawienie wyników u chorych na cukrzycę. W eksperymencie trzydziestu (w sumie) myszy było karmione zwyczajowo lub dietą wysokotłuszczową albo dietą wysokotłuszczową i podawano im CGA (odpowiednik mniej więcej 5 filiżanek kawy). Myszy którym podawano kwas chlorogenowy tyły tak samo jak te na wysokotłuszczowej diecie, co więcej miały większą odporność na insulinę oraz mniej tłuszczu przy wątrobie.

Większa ilość wiadomości o kwasie chlorogenowym

Nazywany także jako 5-O-caffeoylquinic acid, 3-O-caffeoylquinic acid (bo jest estrem kwasu chinowego oraz kwasu kawowego). Występuje w kawie oraz espresso, chociaż jego skład nie jest pernamentna. Zarówno kawa jak i również śliwki mają przyjemne działanie przeczyszczające, prawdopodobnie związane z kwasem chlorogenowym CGA800 (źródło: Chemical composition and potential health effects of prunes: a functional food? Stacewicz-Sapuntzakis M et al. Department of Human Nutrition and Dietetics, University of Illinois).

Ciekawą specyfiką kwasu chlorogenowego wydaje się obniżanie skoków pułapu glukozy po obiedzie (źródło: Acute effects of decaffeinated coffee and the major coffee components chlorogenic acid and trigonelline on glucose tolerance. ) prawdopodobnie za pomocą inhibitora alpha-glucosidase (Chlorogenic acid differentially affects postprandial glucose and glucose-dependent insulinotropic polypeptide response in rats. )

O Marzena Wielgus 77 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*