Opalanie bez tajemnic

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Opalanie bez tajemnic Tag: kremy z filtrem    opalanie    promieniowanie UV    skóra    słońce

Zmęczeni zimowym nastrojem i minusowymi temperaturami wyczekujemy wiosny i lata z ogromną niecierpliwością. Gdy przychodzą cieplejsze dni, mamy coraz większą ochotę zażywać długich kąpieli słonecznych. W końcu gdy przychodzi lato i długo oczekiwany urlop, nie zwracamy dużej uwagi na aspekty zdrowotne opalania, ponieważ chęć zdobycia atrakcyjnie ciemnej karnacji i wypoczęcia na słońcu całkiem przysłania nam ważność innych kwestii. Takie lekkomyślne podejście do opalania może być bardzo niebezpieczne. Leżąc za długo na słońcu możemy boleśnie się poparzyć, co jest groźne dla zdrowia!

Do wakacji pozostało niewiele czasu. Jednak nie warto tracić głowy i zapominać o bezpieczeństwie swoim i bliskich. Pamiętaj, aby zawsze mieć pod ręką kremy z filtrem, obojętnie, czy wychodzimy tylko do sklepu czy na dłuższy spacer. Kosmetyki należy dobierać odpowiednio do rodzaju naszej skóry i stopnia zabezpieczenia przed promieniowaniem słonecznym.

Bardzo istotne jest, aby przed kupnem przeczytać skład danego kremu. Wystrzegaj się filtru o nazwie oxybenzone, ponieważ ma pochodzenie chemiczne i przenika przez skórę wpływając na system hormonalny. Upewnij się też, czy dany produkt chroni przed każdym promieniowaniem UV, ponieważ większość kremów działa przeciw promieniom UVB ale nie przed UVA, co powoduje, że używając ich jesteśmy w dalszym ciągu narażeni na niebezpieczeństwa związane z nadmiernym opalaniem.

Tanie leki i kosmetyki tego typu możemy nabyć w zwykłej aptece, lub zrobić szybkie zakupy nie ruszając się z domu, odwiedzając miejsca takie jak apteka internetowa. Ważne jest, aby wybrać bezpieczne i skuteczne produkty, ponieważ eksperymenty na skórze są zbyt ryzykowne. Do najbardziej polecanych marek produktów na opalanie należą: Avene, Bioderma, Garnier, Lancome, La Roche Posay, Nivea, Sephora, Vichy czy Iwostin Solecrin. Jeśli jednak nie dopilnujemy obowiązku smarowania się kremem czy noszenia nakryć głowy, możemy się spodziewać problemów ze skórą. Może stać się ona zaczerwieniona, swędzieć, a poparzone miejsca mogą również boleć. W takiej sytuacji najszybszy i najtańszy sposób to użycie produktów naturalnych, takich jak jogurt, kefir czy zsiadłe mleko. Okłady z tych składników na pewno schłodzą i nawilżą miejsca, które zostały podrażnione przez promienie słońca. Oprócz takich prostych sposobów możemy użyć również określonych kosmetyków. Na poparzenie ciała pomogą mleczka i balsamy z dodatkiem alantoliny, pantenolu oraz witaminy E. Te składniki skutecznie nawilżą i ukoją rozpalone miejsca i będą sprzyjać procesom naprawczym skóry.

Jednak w niektórych przypadkach te działania nie wystarczą. Kiedy stan skóry jest poważniejszy trzeba szybko skontaktować się z lekarzem. Gdy do oparzeń dochodzi ciągła gorączka to znak, że potrzebujemy specjalistycznej pomocy. Oprócz tego w poważniejszych przypadkach na skórze mogą pojawić się zmiany w postaci rozległych pęcherzy. Mogą także występować nudności, bóle głowy i utraty świadomości. W tych przypadkach jedynie lekarz może nas wyleczyć. Jeśli chodzi o zagrożenia, jakie powoduje zbyt długie przebywanie na słońcu, to nie tylko są to zmiany skórne, ale też odczuwanie dużego bólu i ogólne problemy ze zdrowiem. Najgorszym skutkiem poparzenia słonecznego może być nawet nowotwór skóry (np. czerniak). Poza tym chcąc zachować młody wygląd nie należy przesadzać ze słońcem, ponieważ często opalana skóra znacznie szybciej się starzeje.

Kiedy po dłuższym czasie wychodzimy na słońce, szczególnie wtedy, gdy mamy bardzo jasną karnację, nie powinniśmy długo się opalać. Czas, który poświęcamy na opalanie powinien być stopniowo wydłużany. Niewskazane jest kilkugodzinne wylegiwanie się na słońcu, tym bardziej między godziną 11 a 15. Nie bądźmy zachłanni w zażywaniu kąpieli słonecznych, ponieważ nie wyjdzie nam  o na dobre. Na opaleniznę nigdy nie jest za późno, a zbyt szybkie nabranie ciemnego koloru przysporzy nam tylko problemów związanych ze zdrowiem i kosztów związanych z zakupem odpowiednich leków. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby uniknąć tych niemiłych sytuacji. Należy ubierać koszulkę z rękawami, kapelusze z dużym rondem lub cienkie spodnie, ponieważ to skutecznie ochroni nas przed promieniowaniem UV. Przebywanie w cieniu może i nie da nam upragnionej opalenizny, ale nie narazi też naszej skóry na poparzenia. Kiedy słońce jest słabsze, czyli rano czy popołudniu mamy szansę, aby bezpieczniej się opalić i jest to najodpowiedniejsza pora, aby nabrać ciemniejszego kolorytu skóry. Trzeba też pamiętać o dobrych okularach, które ochronią także nasz wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania. Musisz po prostu działać z głową i wtedy bezpiecznie i bezproblemowo uzyskasz upragnioną opaleniznę.

O Marzena Wielgus 77 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*