Ustawa refundacyjna

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ustawa refundacyjna, która weszła w życie pierwszego stycznia, wprowadziła znaczące zmiany dotykające pacjentów, lekarzy oraz aptekarzy. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.
W związku z nowym wykazem leków refundowanych, zmieniły się ich ceny. Po negocjacjach resortu zdrowia z firmami farmaceutycznymi część leków jest tańsza, jednak ceny niektórych wzrosły. Z listy zniknęły też niektóre środki, które zdaniem resortu były przestarzałe, a na ich miejsce wprowadzono leki nowoczesne. Ustawa przewiduje, że lista leków będzie aktualizowana co dwa miesiące. Zgodnie z zasadami ustawy, leki mają sztywne ceny i marże, a apteki nie mogą już sprzedawać leków po niższych cenach, np. w ramach promocji.

Pacjenci, których leki nie są już refundowane, muszą zmienić terapię, albo będą płacić więcej za preparaty zastępcze. Ponadto podczas wizyty u lekarza mogą potwierdzić fakt, że są ubezpieczeni, składając pisemne oświadczenie. Do tej pory byli zobowiązani przedstawić dokument, np. druk RMUA.

Lekarze otrzymali nowy wykaz leków refundowanych, z którym musieli się zapoznać. Wypisując receptę są zobowiązani sprawdzać, czy pacjent ma prawo do refundacji leków. Nowa ustawa wprowadza także obowiązek zwrotu przez lekarza równowartości kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami w przypadku wypisania recepty niezgodnej z uprawnieniami pacjenta lub niezgodnej z listą leków refundowanych, ale również nieuzasadnionej względami medycznymi. Nowe są też wzory recept, na których oprócz dotychczasowych danych mają określić także poziom odpłatności za lek (100, 50, 30 procent, bezpłatnie, lub ryczałt w wysokości 3,20 zł). Stare recepty obowiązują do 30 czerwca 2012 r.

Aptekarze, którzy chcą otrzymać zwrot kwoty refundacji leku, muszą podpisać z NFZ umowę na sprzedaż leków refundowanych. Muszą także stosować ustalone przez resort zdrowia ceny leków refundowanych, nie mogą one być ani niższe, ani wyższe od ustalonych. Apteki nie mogą się reklamować. Zgodnie z nową ustawą, aptekarze mogą wprowadzać na receptach więcej poprawek, m.in. dopisać poziom odpłatności za dany lek, który wynika z listy leków refundowanych.

Na szczęście zamieszanie na rynku leków nie dotyka segmentu suplementów diety, które z powodzeniem można stosować na wiele dolegliwości. Często stanowią też uzupełnienie terapii. Ale najważniejszą ich funkcją jest profilaktyka. Oznacza to, że suplementy diety służą utrzymaniu równowagi organizmu na poziomie zapewniającym pełnię zdrowia, dając mu siłę do walki z ewentualnymi chorobami.

O Marzena Wielgus 77 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*